abonelik: yazılar | yorumlar

Blast of Silence Murat Menteş: ‘Tematik doku uzaydan geliyor’

Rehavete itaat: 10 albüm önerisi için ilk adım

1 yorum

postrock10

Yazmak edimi de sıcaklardan nasibini alıyor. Havalar ısınınca yazan da, okuyan da kolaya kaçıyor. Böyle zamanlarda listeler yapmakta fayda var. Listeler yazan kişinin can simididir, yayın kurullarının kurtarıcısıdır, okurun eğlenceli güneşlenme seansları dostudur.

Yazın gelmesiyle birlikte ciddi olan her şey ciddiyetini yitirmeye başlar. Kıyafetler ’seyrelir’, muhabbetler ’sulanır’, her şeyin kolayına kaçmak bir maharet halini alır. Meşakkatli bir yemek yerine ‘karpuz, peynir, ekmek’ yeniverir örneğin. Daha zahmetli yemekler yapmaktan kaçınılır, kolaya kaçmak sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerine çıkmasıyla birlikte kıymetli bir gündelik hayat manevrası halini alır. Bu yazı da benzer bir yordamı benimsiyor aslında.

Yazmak edimi de sıcaklardan nasibini alıyor. Havalar ısınınca yazan da, okuyan da kolaya kaçıyor. Böyle zamanlarda listeler yapmakta fayda var. Listeler yazan kişinin can simididir, yayın kurullarının kurtarıcısıdır, okurun eğlenceli güneşlenme seansları dostudur.

Konu müzik olunca kendi adıma lafı daima post-rock’a getirmenin bir yolunu bulurum. Post-rock’ın yaz aylarına uygun bir müzik olup olmadığı ayrı bir tartışmanın konusu olsa da -zira post-rock sonu gelmeyen kış aylarıyla ilgili çağrışımlar yapmaktan yana olan bir müzik türüdür-, şu an, bu yaz post-rock’a dair 10 alternatif öneri başlıklı bir yazı okumaktasınız.

Belki başlığı parçalara ayırarak ilerlersek, işimizi biraz daha kolaylaştırabiliriz.

Bu yaz: Çünkü zamanın akışına engel olma şansına sahip değiliz. Ve bazılarımız tatil yapacak kadar şanslı olamıyor, ne yazık ki.

Post-rock: Çünkü klişe tuzaklarına düşmeyi göze alarak söylüyorum ki, uzun yıllardır müzik dendiğinde aklıma gelen tek şey neredeyse adının sonu bir türlü gelmek bilmeyen post-rock gruplarının, yine adının sonu kesinlikle gelmek bilmeyen şarkıları oluyor. Çağımızın ruhunu yakalayan yegane müziğin -çünkü’mün kapsamını genişletip tüm sanat türleri ve eserleri arasında diyerek hudutlarımı uçsuz bucaksızlaştırsam mı?- post-rock olması, müzik zevkim kadar bu yazının ve ardıllarının da temel şekillendiricilerinden biri.

Alternatif: Çünkü bu kelime okunabilirliği arttıran bir güce sahip.

10 öneri: Çünkü sınır koymak yaratıcılığı arttırır (bkz: Olipo).

Velhasıl, bu yazının başlattığı bir yazı dizisiyle önümüzdeki günlerde 10 ayrı yazı ile 10 ayrı albümü ele alarak birkaç hafta boyunca alternatif play list önerileri sunacağım. 10 albüm önerisinde 5 klasik, 5 adet de, tabiri caizse, kıyıda köşede kalmış albümden ve gruptan söz edeceğim. Belki müzikal anlamda da olsa biraz serinlemek, bizi takip etmeye başladığınız günden bu yana size sunacağımız en hafif meşrep teklif olacak, ama İsa Nem’in de dediği ve bizim de daima uyguladığımız gibi: “Arada kaytarmaktan kimseye zarar gelmez.”

  1. Yazınız halukulade olmuş.. Hem çok akıcı, hem de enteresan. Paylaşım için teşekkürler.

Yorum yapın